Anagram – nazwa wywodząca się od słów greckich: ana- (nad) oraz grámma (litera), oznacza wyraz, wyrażenie lub całe zdanie powstałe przez przestawienie liter bądź sylab innego wyrazu lub zdania, wykorzystujące wszystkie litery
(głoski bądź sylaby) materiału wyjściowego. W czasopismach
szaradziarskich pojawiają się zadania polegające na odgadnięciu
wykreskowanego anagramu na podstawie wierszowanego komentarza, a także
anagramy rysunkowe polegające na ułożeniu hasła z wszystkich liter
właściwego określenia rysunku.
Najprostszy anagram to poukładanie liter w odwrotnej kolejności, np. kebab – babek. Przykładem jednego z prostych przestawień jest zamiana sylab w wyrazie ranty, dająca anagram: tyran. Przestawiając pojedyncze litery możemy otrzymać np. anagram narty.
czwartek, 27 marca 2014
środa, 26 marca 2014
Problem plecakowy - programowanie zachłanne
Dyskretny problem plecakowy jest jednym z najczęściej poruszanych problemów optymalizacyjnych.
Nazwa zagadnienia pochodzi od maksymalizacyjnego problemu wyboru
przedmiotów, tak by ich sumaryczna wartość była jak największa i
jednocześnie mieściły się w plecaku. Przy podanym zbiorze elementów o
podanej wadze i wartości, należy wybrać taki podzbiór by suma wartości
była możliwie jak największa, a suma wag była nie większa od danej
pojemności plecaka.
Problem plecakowy często przedstawia się jako problem złodzieja rabującego sklep – znalazł on N towarów; j–ty przedmiot jest wart oraz waży . Złodziej dąży do zabrania ze sobą jak najwartościowszego łupu, przy czym nie może zabrać więcej niż B kilogramów. Nie może też zabierać ułamkowej części przedmiotów (byłoby to możliwe w ciągłym problemie plecakowym).
Problem plecakowy często przedstawia się jako problem złodzieja rabującego sklep – znalazł on N towarów; j–ty przedmiot jest wart oraz waży . Złodziej dąży do zabrania ze sobą jak najwartościowszego łupu, przy czym nie może zabrać więcej niż B kilogramów. Nie może też zabierać ułamkowej części przedmiotów (byłoby to możliwe w ciągłym problemie plecakowym).
wtorek, 25 marca 2014
Algorytmy w tekstach
Palindrom (gr. palindromeo – biec z powrotem) – wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej. Przykładem palindromu jest: Kobyła ma mały bok.
Współcześnie palindromy pełnią funkcję gry słownej. Prawdopodobnie tak
było również i w przeszłości, choć pewne znaleziska sugerują, że
palindromy mogły też mieć znaczenie magiczne.
piątek, 21 marca 2014
Obliczanie pola obszaru ograniczonego wykresem funkcji.
Metoda całkowanie numerycznego zajmuje się obliczaniem pola obszaru ograniczonego wykresem funkcji. Wyróżniamy metody:
a) prostokątów
b) trapezów
a) prostokątów
b) trapezów
wtorek, 18 marca 2014
poniedziałek, 17 marca 2014
SORTOWANIE PRZEZ SCALANIE; SORTOWANIE SZYBKIE
Sortowanie przez scalanie
•
Metoda sortowania przez scalanie zaliczana jest do algorytmów wykorzystujących porównania. Jednocześnie jednak jest to metoda wykorzystująca ‘’dziel i zwyciężaj’ .
W tej metodzie wyróżniamy dwa etapy:
PODZIAŁ
- Faza wykonywana jest rekurencyjnie , polega na podzieleniu ciągu na podciągi zawierające jedną wartość
SCALANIE
- realizowana jest podczas łączenia podciągów i polega na scalaniu ich, z jednoczesnym sortowaniem
Wynika stąd, że głównym celem jest tutaj scalenie dwóch uporządkowanych ciągów w jeden posortowany
Sortowanie Szybkie
•Metoda sortowania szybkiego jest oparta na następującej własności: jeśli w tablicy T [0…n-1] istnieje element o indeksie k taki, że wszystkie elementy o mniejszych numerach mają wartość mniejszą od T [k], to aby uzyskać posortowany ciąg, wystarczy osobno posortować elementy tablicy T[0…k-1] i T[k+1…n-1]
W każdym kolejnym kroku...
•Powtarzane są te same czynności, zmienia się tylko fragment ciągu, na którym wykonujemy określone operacje. Indeks pierwszego wyrazu oznaczamy jako lewy, ostatniego – prawy.
•
Realizacje każdego
kroku algorytmu należy rozpocząć od wybrania wyrazu ŚRODKOWEGO , którego wartość wyznaczamy : srodek – T [(lewy+prawy/2].Znajdowanie wyrazów w ciągu do zmiany rozpoczynamy od wyrazów skrajnych : LEWY i PRAWY, a dalej przesuwamy się w stronę wyrazu środkowego SRODEK. Szukamy z lewej strony elementu T [i] mniejsze/równe srodek, a z prawej elementu T[j] większy/równy srodek. Po znalezieniu pary spełniającej podane warunki wykonujemy zamianę elementów T[i] z T[j]. Czynności te powtarzamy tak długo, aż indeksy I i J się spotkają, dochodząc z obsu stron do elementu srodek.
piątek, 7 marca 2014
Sortowanie ciągów liczbowych
Sortowanie – jeden z podstawowych problemów informatyki. Polega na uporządkowaniu zbioru danych względem pewnych cech charakterystycznych każdego elementu tego zbioru. Szczególnym przypadkiem jest sortowanie względem wartości każdego elementu, np. sortowanie liczb, słów itp.
Algorytmy sortowania są stosowane w celu uporządkowania danych, umożliwienia stosowania wydajniejszych algorytmów (np. wyszukiwania) i prezentacji danych w sposób czytelniejszy dla człowieka.Jeśli jest konieczne posortowanie zbioru większego niż wielkość dostępnej pamięci, stosuje się algorytmy sortowania zewnętrznego.
Wyróżniamy:-Sortowanie bąbelkowe;-Sortowanie przez wybieranie;-Sortowanie przez zliczanie ;-Sortowanie przez wstawianie;-Sortowanie kubełkowe;
niedziela, 2 marca 2014
Monotoniczność ciągu liczbowego
Monotoniczność:
Ciągi: malejące, rosnące, nierosnące, niemalejące noszą wspólną nazwę ciągów monotonicznych .
Przyjęto również nazywać ciągi malejące lub rosnące ściśle monotonicznymi, ciągi zaś niemalejące lub nierosnące -
monotonicznymi w szerszym sensieAby zbadać monotoniczność ciągu o danym wyrazie ogólnym, należy zbadać znak różnicy an+1 - an. Jeśli jest ona dodatnia wtedy ciąg jest rosnący, jeśli ujemna ciąg jest malejący, a jeśli równa 0, to ciąg jest stały.
an = n2: 1, 4, 9, 16, 25, ... - ciąg rosnący
an = 3 - n: 2, 1, 0, -1, -2, ... - ciąg malejący
2. C++
Subskrybuj:
Posty (Atom)